Bizi Arayın
Yazan/Alıntı - Admin
Tarih - 2021-03-04
Paylaşım

Barış Özcan ve Starship


Merhaba.
Başlığın basitliğinden de anlaşıldığı üzere kısaca size Barış Özcan kardeşimizin dünyanın son yıllarda yeniden hareketlenen “Uzay macerası” programından bahsetmek istiyorum. Kendisini özellikle mesafemiz ne kadar uzak olursa olsun ulaştırdığı bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Sayesinde Türkiye şartlarında öğrendiğimiz İngilizcenin yetersiz kaldığı bu tarz çevirilerde çok büyük yardımı dokunduğu ve bizi anlık olarak haberdar etmesi son derece nazik ve ticari bir başarı olduğunu inkar edemem.  Sözlerime başlamadan önce Elon Musk isimli vatandaşın ülkemizde halen yasak olan PAYPAL adındaki ödeme sistemini icat eden kişi olması ve bunun üzerinden kazandığı paranın tamamını ve yine Barış Özcan'ın söylediği şekilde “mutfaktaki kumbarasında biriken birkaç milyon doları da bu işe yatırarak bütün dünyayı uzaya taşıma isteğinin yan amaçlarından bahsedeceğimi önceden söyleyeyim.

1980'lerde var olan Amerika ve Rusya arasındaki “Uzay Programı Savaşı'nın” asıl sebebinin nükleer füze ve denizaltıların yerlerini tespit etmek olduğunu şu an çok daha iyi biliyoruz. Amaç aya gitmek değil. Amaç uzaya hakim olmak ve oradan bakıldığında dünya isimli gezegende bulunan her türlü askeri faaliyeti takip edebilmekti.  Ama tabii ki bu her zaman “bilim” adını verdiğimiz “daha iyisini buluncaya kadar elimizdeki doğrudur” mantığı ile evrimimize destek olan çalışmalar bütünü sayesinde oldu. Bunun için acıtasyon yapacak değilim. Elbette bir yerden başlamalı ve bir yere gitmeli. Çünkü o meşhur kola reklamında söylendiği gibi “böyle durmakla kazanamazsın” ancak bazen hareket almak da ölümcül sonuçlar getirebilir” ülkemizde buna “trafik terörü” deniyor. 

Benim ise bu çalışmalarda duyduğum en büyük endişe ne yazık ki bu kadar yüksek teknoloji eseri cihazların sadece turizm amacı için kullanılmayacağını düşünmüş olmam. Çok büyük olasılıkla burada kazanılan patentler ve tecrübeler, çıkması kesin gözüyle bakılan 3. Dünya savaşı için güzel bir zemin hazırlamak. Örneğin dikey kalkış sistemine sahip F35 lerden (savaş uçağı) konuşuyoruz değil mi? bunların içinde hala bir yolcu var. Peki ya size denemeleri tamamlanma aşamasına gelmiş olan pilotsuz yapay zeka ile çalışan savaş uçaklarının artık var olduğunu söylesem. Bunlarda pilotu neden çıkarıldığını da söylesem. Çünkü bu uçak manevra yaparken içindeki pilot G etkisi yüzünden zarar görüyor ve uçak tehlikeye giriyor, gerçi içinden pilotu çıkarırsanız hem onun eğitimi ve sağlığını düşünmek zorunda kalmıyorsunuz hem de uçağa gerekli manevraları yaptırabiliyorsunuz. Peki artık bu sadece bir Uçak olmazsa! aynı anda bir roket de olsa! yani dikey kalkış yapıp inebilen… şimdi düşünsenize artık bir uçak gemisine bile ihtiyacınız yok sıradan bir mavnadan bunları gönderip yeniden geri alabiliyorsunuz. Söylemesi ne kadar basit değil mi? aslında her gün Barış Özcan kardeşinizin yaptığı videolar da bunları izliyorsunuz. 

Bu konuda daha fazla konuşmanın anlamı olduğunu zannetmiyorum. Gerisini sizlerin hayal gücüne bırakıyorum. Keza okuyabildiğinize göre insansınız demektir. Son 200.000 yıldaki gelişimimizi insan olmamıza bağlıyorum. Kanalıma abone olun falan demeyeceğim… çünkü herhangi bir kanalım yok. Klasik sistem! sadece kaydırarak okuyun ve öğrenin...

 

Bir önceki sayfa