Bizi Arayın
Yazan/Alıntı - ideasoft - https://www.ideasoft.com.tr/organik-olarak-instagram-takipcilerinizi-nasil-artirabilirsiniz/
Tarih - 2018-03-26
Paylaşım

Instagram takipçi Arttırmanın Bedava Yolları!


Sosyal medya pazarlamada önemli bir yere sahip olan Instagram üzerinde etkin olmak ve takipçi sayınızı artırmak, bu mecra üzerinden elde edeceğiniz geri dönüşümlerin de artmasını sağlayacaktır. Instagram hesabınızı organik olarak büyütmeniz de bir hayli önemlidir; çünkü doğrudan markanızla ilgili olabilecek kişilere ulaşmak, burada yaptığınız çalışmaların yatırım getirisini de artırmanızı sağlayacaktır.

Hesabınızı organik olarak büyütmek için de kullanabileceğiniz bir takım taktik ve yöntemler bulunuyor. Bu rehberimizde de bu ipuçlarını paylaşacağız.

Doğru Hashtag’leri kullanın
Hashtag kullanımı hem içeriklerinizin daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlar hem de bu kişileri hesabınıza çekmenize yardımcı olur. Ancak bunu sağlamak için doğru Hashtag’leri kullanmanız gerekir. Markanız, ürünleriniz ve içeriklerinizle ilgili olabilecek Hashtag’lerin yanı sıra kendi Hashtag’lerinizi de oluşturabilirsiniz. Özellikle kampanya dönemlerinde size özel olan Hashtag’ler oldukça etkili olacaktır.

Doğru Hashtag kullanımına dönecek olursak, özellikle çok fazla kullanılan kullanıcıların aradıkları Hashtag’lere yönelmek etkili olacaktır. Bunun yanı sıra popüler İngilizce Hashtag’ler yerine Türkçe olanlara yönelmek de daha faydalı olacaktır. Yabancı dildeki Hashtag’ler yabancı kullanıcılara ulaşmanıza neden olabilir bu da etkileşim oranlarınızı artırmanızı çok fazla sağlamayacaktır. Bu sebeple de Türkçe olanlara odaklanmak daha etkili olur.

Bir diğer önemli detay da çok popüler olan Hashtag’lerin ön sayfalarında öne çıkmanız zor olacaktır. Çünkü çok fazla paylaşım olduğu için, sizin içerikleriniz alt sıralarda kalabilir. Bunun yerine aranma potansiyeli olan ancak çok fazla paylaşım yapılmayan Hashtag’lere de yönelebilirsiniz. Böylelikle bu Hashtag’lerde öne çıkma şansınız da artar.

Doğru zamanda paylaşım yapmak
Instagram’ın algoritması, en çok etkileşim alan gönderileri zaman tünelinin üst sıralarında göstermek üzerine dayalı. Bu sebeple de paylaşımlarınızın etkileşim oranlarının artması, zaman tünelinde üst sıralarda görünmenize yardımcı olur.

Takipçilerinizin sizinle daha fazla etkileşime girmesi, paylaşımlarınızın ve hesabınızın değerini artıracağı için hesabınızın da görünürlüğünü daha fazla artıracaktır.

Instagram hesabınızı İşletme Hesabı’na çevirdiğinizde, takipçileriniz hakkında bir takım istatiksel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler arasında onların hangi zaman dilimlerinde daha fazla aktif olduklarını da takip edebilirsiniz.

Rakiplerinizin takipçileriyle etkileşime geçin
Rakiplerinizin takipçileri bir bakıma sizin de potansiyel hedef kitlenizi oluşturur. Onlarla etkileşime geçmeniz, onları kendi hesabınıza çekmenize yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için onları takip edebilir, fotoğraflarına yorum bırakabilir veya fotoğraflarını beğenebilirsiniz.

Bunların hepsini yapmak, onların sizi takip etme oranlarını artıracaktır. Onlarla etkileşim içinde olmanız bu sebeple önemlidir.

Instagram reklamlarından yararlanın
Hesabınızı tanıtmak ve farklı kitlelere göstermek için Instagram reklamlarından yararlanabilirsiniz. Instagram’ın farklı reklam modellerini kullanarak, hesabınızın görünmesini sağlayabilir, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtabilir ya da internet sitenize trafik çekebilirsiniz. Zaman tüneli üzerindeki reklamlar haricinde, Instagram Hikayeler üzerinde de reklamlar verebilirsiniz.

Paylaşımlarınızda konum etiketleri kullanın
Konum etiketleri paylaşmanız, belli konumları arayan veya bu konumlara yakın bulunan kişilere ulaşmanızı sağlar. Bunun yanı sıra konum paylaşımlarında da etkileşimi yüksek olan gönderiler, konumla ilgili sayfaların öne çıkan gönderilerinde üst sıralarda görünmeye başlar. Bu da konum üzerinden farklı kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.

Profil sayfanızda öne çıkan hikayeler oluşturun
Instagram Hikayeleri günlük olarak zaman tünelinde kalsa da bazı hikayelerinizi profil sayfanıza sabitleyebiliyorsunuz. Böylelikle hem bu alan üzerinde beli hikayelerinizi sürekli olarak sergileyebilir ve hesabınız yeni takip eden kişilerin bu hikayeleri kaçırmamalarını sağlamış olursunuz.

Yarışma veya çekilişler düzenleyin
Yeni kitlelere ulaşarak hesabınızı büyütmenin yollarından biri de yarışma ve çekilişler düzenlemektir. Çekilişler aracılığı ile bir takım kurallar oluşturabilir ve bu koşulları yerine getiren kişiler arasından yapacağınız çekilişle ödüller veya hediyeler verebilirsiniz.

Bunun yanı sıra yarışmalar düzenleyebilir ve kullanıcıları bu yarışmalara katılmaya yönlendirebilirsiniz. Yarışma sonucunda da yine hediye ya da ödüller sunmanız, katılımcı sayısını artırmanıza yardımcı olur.

Sürekli aktif olun
Takipçi ve etkileşim oranlarınızı yüksek tutmak için süreklilik oldukça önemli. Bu sebeple de bir içerik paylaşım takvimi oluşturmanız ve belli zaman aralıklarında düzenli olarak paylaşımlar yapmanız önemlidir. Sürekliliğinizin olmaması, kullanıcıların sizi unutmasına neden olabileceği gibi etkileşim oranlarınızın düşmesinden dolayı hesabınızın görünürlüğünün de azalmasına neden olacaktır. Sormak istediğiniz herhangi bir sorun olduğunda Lütfen bizi aramaktan çekinmeyin

Bir önceki sayfa